گفتگوی خواندنی با دهیار محترم روستای زلزله زده عمارت شهرستان جاجرم

خدمت برای مردم همواره پر از شیرینی هاست، اگر چه مسیر خدمت همیشه هموار نیست اما هستند شیرزنان و شیرمردانی که آستین همت بالا زده اند و برای آبادی شهر و روستای خود تلاش می کنند. در کنار این مردمان غیور، حماسه گران آبادانی وجود دارند که لحظه ای آرام و قرار ندارند و در روزهای گرم و سرد همراه این مردمان بوده اند، روایتی که می خوانید حاصل گفت و گو با دهیار روستای عمارت است از روستایی ویران شده زیر آوار زلزله تا روستایی متولد شده از مصالح مستحکم؛ روایت این زن روایت جهادی انقلابی از تلاشی همگانی برای رفع محرومیت از یک روستاست.
ناصره بی بی نقیبی متولد ۱۳۴۰ روستای عمارت، از ۲۸ آذر ۹۲ به عنوان دهیار روستایی عمارت انتخاب شده‌است و از همان سال با عشق برای توسعه و آبادانی زادگاهش تلاش کرده است.
وی کشاورز و کشاورز زاده و ساکن روستای عمارت است. این شیرزن خطه سر سبز خراسان شمالی امروز مهمان گفت و گوی ماست. آنچه می خوانید حاصل ساعتی گپ و گفت در ظهری پائیزی در محل پارک با صفای روستای عمارت شهرستان جاجرم با اوست.

*چطور به عنوان دهیار انتخاب شدید؟
سال ۱۳۹۲شورای اسلامی روستایی عمارت، درخواستی را مبنی بر دهیار شدنم ارائه کرد و من آن زمان با هدف خدمت رسانی به روستا و اهالی، آن پیشنهاد و در خواست شورا را پذیرفتم و ۳ دوره به عنوان دهیار روستا خدمتگزار مردم هستم.

*آیا فعالیت های شما به عنوان دهیار زن مسائل و مشکلاتی برایتان داشته یا خیر؟
سختی ها همیشه بوده و هست اما اگر علاقمند به کار و عشق به خدمت داشته باشید، مصائب قابل تحمل می شود، البته این علاقه با برنامه ریزی کمک می کند تا کار و زندگی در کنار هم قرار بگیرند.آبادی روستای عمارت هدف من است و من طی کردن این مسیر را در توان خودم دیده ام، بنابراین اگر سختی هایی هم باشد می توانم از آن ها عبور کنم،البته ناگفته نماند که برنامه ریزی درست بسیار کمک کرده تا نه به زندگی ام لطمه وارد شود و نه از خدمت به روستا باز بمانم. دهیاری کاری بدون زمان است و پذیرفتن این مسئولیت بدین معناست که با سختی ها و مصائب این کار آشنا هستم.

*شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ۸ سال دهیاری در روستا چیست؟
روستای عمارت در گذشته معابر بسیار نامناسبی داشت، معابری گلی با وضعیت بسیار بد، تخصیص اعتبار برای ادامه اجرای طرح هادی و آسفالت معابر این روستا خاطره خوبی است که دارم، تماسی که آن روزها با من گرفته شد و نوید تزریق اعتبار را داد هنوز در ذهنم تکرار می شود و شیرین ترین خاطره ای است که از ۸ سال خدمت به یاد دارم.
این زن در میان گفت و گو مدام تاکید می کند که روستایی عمارت از زیباترین روستاهای خراسان شمالی است و به همت بنیاد مسکن عمران و آبادانی روستا میسر شده است.
این دهیار تلخ ترین خاطره خود را به زمین لرزه رخ داده در این روستا پیوند می زند و می گوید: وقوع زلزله و تخریب بسیاری از خانه ها، خاطره بسیار تلخی برای من و اهالی این روستاست، آن شب را خوب به خاطر دارم، ساعت ۳ صبح ناگهان زمین لرزید، اگر چه آن شب هراسان بلند شدم اما چراغ قوه به دست به همراه پسرم به تک تک خانه ها سر زدیم تا از سلامت مردم مطمئن شویم، آن شب با شنیدن صدای هر کدام از اهالی جانی تازه می گرفتم و با گام های مقام تری به پیش می رفتم.

*نظر مردم را نسبت به خدمتتان چگونه ارزیابی می کنید؟
مردم روستا لطف زیادی نسبت به من دارند و همیشه من را مورد محبت خود قرار می دهند و من هم تلاش کرده ام در انجام مسئولیت خود کوتاهی نداشته باشم.

*وضعیت مساکن روستایی عمارت از نظر استحکام و ایمنی قبل و پس از زلزله چگونه بوده است؟
زلزله تهدیدی بود که به فرصت تبدیل شد، تا پیش از زلزله بیشتر مساکن روستایی لرزان و غیر مستحکم بودند، اما همانطور که گفتم این زلزله به برکتی برای روستا مبدل شد و با حضور جهادی بنیاد مسکن اکنون خانه ها ایمن و مستحکم هستند و روستاها هم از کوچه های گلی رهایی پیدا کرده است.
همین جا از استاندار، معاونان وی، فرماندار، رئیس بنیاد مسکن خراسان شمالی، همه این نهادها به اضافه هلال احمر که از ساعت های نخست وقوع زمین لرزه در کنار ما بوده اند و لحظه ای ما را تنها نگذاشته اند، تقدیر و تشکر می کنم.
در آن روزها سخت تمام دستگاه ها به سراغمان آمدند. کنارمان و موجب دلگرمی بودند، اما اقدام بنیاد مسکن استان، اقدامی بسیار بزرگ و ارزنده بود، این نهاد تاکنون ۵۹ واحد مقاوم برای این روستا احداث کرده است، بالای ۵۰ واحد آجر چینی شده اند و ۴۳ روستا آماده سکونت هستند.

خانه هایی که کاملا تخریب شده بود ، بلافاصله تجهیزات و ماشین آلات این نهاد در روستا حاضر و مستقر شدند و کار آوار برداری آغاز شد، می توانم بگویم روستای عمارت امروز، روستایی تازه متولد شده و نوبنیاد است و تنها انگشت شمار خانه غیر مستحکم وجود دارد که با وجود اصرار و تشویق و دعوت مالکان آن ها از احداث بنای مقاوم خودداری کرده اند.

*در مجموع اقدامات انجام شده در این روستا رضایت بخش بوده است؟
بله ، بی حد و اندازه از ستاد بازسازی ، ریاست بنیاد مسکن کشور جناب آقای نیکزاد ومدیرکل بنیاد مسکن استان مهندس محمدی بسیار تشکر می کنیم و تلاشهایشان را از یاد نمیبریم.

*نقش دهیاری عمارت در هماهنگی با مسئولان چه بوده است؟
من همیشه و در هر ساعتی که بنیاد مسکن ، بخشداری و یا مسئولان تماس گرفته اند، پاسخگو بوده ام و ماه هاست که در روستا مستقر شده ام چون احساس می کنم حضورم در روستا نیاز و الزامی است.

*حضور مسئولان بین زلزله زدگان را چگونه ارزیابی می کنید؟
آنچه امروز به عنوان عمارت تازه بنیاد وجود دارد حاصل حضور مداوم مسئولان استانی و کشوری در روستا و بین مردم است، آنچنان که به آن اشاره کردم.
استاندار و معاونان وی تاکنون چند بار به روستا آمده اند، مدیرکل بنیاد مسکن استان ، معاون و ستاد بازی که مداوم در روستا حاضر هستند و از نزدیک همه چیز را بررسی و حل می کنند.

*حضور مسئولان در ماه های گذشته چه تاثیری بر روند بازسازی مساکن زلزله زده داشته است؟
در سفر اول دکتر نیکزاد وی با کمکها و تمهیداتی به بازسازی مساکن پس از سفرش سرعت داد و آن حضور روند بازسازی را سرعت بخشید به نحوی که پیمانکاران و کارگران تا پاسی از شب مشغول به کار بودند و در سفر دوم دکتر نیکزاد تعداد بالایی از خانه ها ساخته شده بود و مورد رضایت وی و اهالی بود.
باید به این نکته هم اشاره کنم، خانه های روستایی عمارت به شدت موریانه زده بودند، وقتی ماشین آلات بنیاد مسکن پس از زلزله آوار برداری می کرد، نیمی از تیرها چوبی باقیمانده توسط موریانه ها خورده شده بودند و اهالی روستا از این که در چنین خانه های لرزانی زندگی می کردند بسیار وحشت زده شده بودند.
آنچه رخ داده و ساخت ۶۶ واحد در ۵ ماه، کاری بسیار بزرگ بوده است آن هم در زمانی که مدتی اعتبارات نیز تزریق نشد.

*در زمانی که اعتبارات آماده نبود، آیا بنیاد مسکن هم حضور نداشت؟
هرگز این گونه نبود و از روز اول پس از زلزله ماشین آلات بنیاد در روستا مستقر شدند نه پیمانکاران و نه کارکنان و مسئولان بنیاد مسکن لحظه ای کار را متوقف نکردند و لحظه ای ما را تنها نگذاشتند و منتظر مصوبه نماندند، اقدامات آنان ارزیابی تک تک واحدها ، تشکیل پرونده در داخل روستا ، سرکشی مدام ناظران و مهندسان همه و همه تداوم داشت.

از اقدامات بنیاد مسکن برایمان بگوئید؟
بنیاد مسکن از ساعات اول وقوع زمین لرزه در روستا حضور داشته است، این نهاد پس از اسکان اولیه اهالی، میزان خسارت ها را ارزیابی کرده است، از روز اول وقوع حادثه تجهیزات و ماشین آلات برای آواربرداری در روستا حاضر شده اند این نهاد از صفر تا صد احداث مساکن مقاوم هم تلاش کرده و عامل بوده است، آنچه به عنوان تسهیلات و ساخت مسکن های مقاوم دیده می شود پشت صحنه ای دارد که بنیاد مسکن استان، صحنه گردان آن بوده است و به یمن تلاش های آن ها امروز ساخت خانه های مستحکم ممکن شده است.

لازم به یاد آوری است که، آوار برداری تخصصی بنیاد مسکن که زمان زیادی برای هر خانه میگذاشت موجب کاهش هزینه های روستائیان شد انگار آواربرداری کاملا کار تخصصی بود و رانندگان آموزش دیده بودند. نه اینکه از یک طرف بیاییند و خراب کنن و بروند ، با صبر زیاد حریم منازل حفظ شد حتی تیر چوبی از بین نرفت که مردم در روزهای بعد با فروش آنها حداقل توانستند پول فروش چوب های سالم را خرج معاش و پی کنی خانه جدید بکنند ، از قبل بارها به مردم اطلاع رسانی کردند که نسبت به جابه جایی تاسیسات ، و درب و پنجره اقدام کنند که آواربرداری خوب بسیار کار قابل تقدیری بود.

*چند واحد بازسازی شده و چند واحد مانده است؟
انگشت شمار واحد مانده است که خود مالکان اقدام به ساخت نکرده اند و بقیه واحدها ساخته شده اند اما واحدهایی ساخته نشده نیز با دیدن مساکن مستحکم ترغیب به ساخت شده اند و ۴ پروانه جدید در همین یکی دو روز صادر شده است.
تاکنون ۷۱ پروانه ساخت صادر شده است و از مزیت های این بازسازی تعلق تسهیلات با نگاه مثبت جهت ساخت مساکن مقاوم است. امروز ۸ آذر از ۵۹ مسکن حدود ۴۴ واحد آماده تحویل و سکونت است. و بقیه تا ۲ ماه آینده تحویل می شوند.

این دهیار در بخشی از صحبت هایش گفت: بسیاری از کارکنان بنیاد مسکن شبانه روز در روستا هستند و از خانواده هایشان دور مانده اند و نوشتن گزارش های نادرست موجب می شود خستگی در تن آنها بماند. من همیشه در صف نانوایی و جاهای دیگر به مردم میگویم در برابر رسانه ها صادقانه جواب بدهید و بنابراین از رسانه ها هم می خواهم حقایق را بازگویی کنند، و از ما و مردم بپرسند تا وضعیت روستا قبل و پس از زلزله را بدانند و گزارش های درست تهیه کنند.

*سخنتان با دولت مردان چیست؟
این روستا چند سال مداوم با خشکسالی مواجه بوده است و درآمد و معیشت ما با مسائلی مواجه شده است، زیرا خشکسالی ها موجب فروش دام ها شده است، از دولت مردان تداوم حمایت ها را می خواهیم اگر چه به پاس تمام خدمات ارزنده آن ها در این چند ماه از آن ها خالصه تقدیر می کنیم. پرداخت تسهیلات بلاعوض و یا تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت به محرومین روستا جهت اتمام خانه هایشان به آن ها کمک می کند.

*کلام آخر؟
آنچه در این روستا انجام شده به اذعان مردم و اهالی حرکتی بسیار بزرگ و جهادی بوده است، لازم است همچنان قدردانی کنیم از تلاش همه مسئولان و از رسانه ها هم می خواهیم واقعیت ها به تصویر کشیده شود نه آنچه حقیقت ندارد.
لازم میدانم با بردن برخی از اسامی وظیفه خودم را در تقدیر صمیمانه انجام بدهم از  استاندار معزز و معاون امور عمرانی استانداری، جناب دکتر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن کشور، مهندس محمدی مدیرکل بنیاد مسکن استان، نمایندگان محترم مجلس، مهندس روحانی معاون مسکن روستایی، مسئول هلال احمر ، مسئول ستاد بازسازی، از دکتر فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور ، مدیریت بحران استانداری همچنین مهندس کلاته مدیر کل دفتر روستایی استانداری خراسان شمالی به خاطر ارائه تسهیلات ۲۰ و ۴۰ میلیون تومانی بند واو ،فرماندار و بخشدار زحمتکشمان ، بانکهای محترم ،شبکه بهداشت ،بهزیستی ، نیروی انتظامی، سپاه ، بسیج ، بهورز روستا که انجام مکرر تست کرونا را داشتند که باعث شد هم اکنون ۹۸درصد اهالی واکسیناسیون کرونا شوند و مدیرکل دامپزشکی که واکسیناسیون رایگان دامها را انجام دادند، از همه اهالی که همراهمان بودند و نهایتا از جنابعالی کمال تقدیر و تشکر را دارم.
(( ۸آذر۱۴۰۰ (روستای عمارت شهرستان جاجرم) روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی))

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *